Wednesday, 4 September 2019

Kıbrıs’ta barış ve kardeşliğe adanmış seçimEsra Aygın 
25 Mayıs 2019

Bizlere Kıbrıs’ın nasıl olabileceğini gösterdi…
Arzu ettiğimiz ve uğruna mücadele verdiğimiz Kıbrıs’ın…
Gelecekteki Kıbrıs’ın…
Kaybetsek bile, biz kazandık,Çünkü mesajımız yerine ulaştı.
- Maraş göçmeni bir Kıbrıslı Rum


Pazar günkü Avrupa Parlamentosu seçimleri, Kıbrıs’ın bütünü için tarihi bir dönüm noktası niteliği taşıyor. 

Kıbrıs’ın acılarla, düşmanlıkla, milliyetçilikle dolu tarihinde ilk kez toplumlar ya da partiler ötesi bir dinamik ortaya çıktı. Tarihte ilk kez, büyük bir parti, bir Kıbrıslı Türkü aday gösterdi. İlk kez Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar, etnik kimliklerinden, dinden, dilden bağımsız olarak tek bir aday etrafında kenetlendi. Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların ortak siyaset üretebileceğini, etnik kökenden bağımsız olarak birbirlerine oy verebileceğini, ortak bir mücadele verebileceğini, ortak bir gelecek hayal edebileceğini gördük.

AKEL listesinden Avrupa Parlamentosu adayı olan Niyazi Kızılyürek, adanın her yanında iki-toplumlu, iki-dilli bir kampanya yaptı ve bu kampanyayı “Kıbrıs’ta barış ve kardeşliğe” adadı. Adeta statüko karşıtı, federalist-çözümcü bir güç gösterisine dönüşen bu kampanyada, Kızılyürek etrafında kenetlenenler arasında sadece AKEL tabanı değil, federal bir Kıbrıs isteyen ve Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis ve hükümetteki DISY’nin politikalarından rahatsızlık duyan, siyasi yelpazenin her yanından kişi vardı. Bunların büyük çoğunluğunu DISY partisinin liberal kesimi oluşturdu. Hatta daha önce DISY’den aday olmuş bazı kişiler Kızılyürek’e açık destek ilan ettiler. 

Kuzeyde ise, görünmeyen bir toplum olarak bu yarım coğrafyaya mahkum edilmiş; her geçen gün daha da azınlığa düşen, barışsever, birleşik Kıbrıs’a inanan, ekonomik zorluklarla mücadele ederken toplum adına hiç bir şey üretmeyen siyasetten – ayarlardan bıkıp usanan Kıbrıslı Türkler, Kızılyürek üzerinden seslerini duyuracak, kendilerini ifade edecek, tepkilerini gösterebilecek, dünyaya var olduklarını haykıracak yeni bir kanal buldular. 

Bu toplumlar ve partiler-ötesi dinamik her iki taraftaki statükocuları son derece rahatsız etti. Kızılyürek güneyde “Türkiye’nin adamı” kuzeyde “Rumların adamı” diye lekelenmeye çalışıldı. Güneyde “Kıbrıs Cumhuriyeti’ni temsil etmeyeceği”, kuzeyde “Kıbrıslı Türkleri temsil etmeyeceği” söylendi. Oysa o, herhangi bir devleti veya toplumu değil, sadece, etnik kökeni, ırkı, dini, dili ne olursa olsun, Kıbrıs’ta barışa, federasyona, kardeşliğe inanan ve vatanı Kıbrıs’ın bütünü olan AB yurttaşlarını temsil etmek için yola çıktı. 

Son haftalarda statükocuları rahatsız eden bir diğer gerçek daha ortaya çıktı: Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonuçlarını Kıbrıslı Türkler belirleyecek.

Sadece Kıbrıslı Rum seçmenler arasında yapılan araştırmalara göre, DİSY ve AKEL arasında 2 puanlık bir fark var. Kıbrıslı Türklerin oyları denkleme girdiğinde, AKEL’in DİSİ’nin önüne geçmesi söz konusu olacak. Niyazi Kızılyürek ise, tüm anketlerde ilk üçte. Kıbrıslı Türklerin oyları onun Avrupa Parlamentosu’na gitmesini kesinleştirecek. Yine Kıbrıslı Türklerin katılımı, neo-nazi faşist ırkçı ELAM’ın Avrupa Parlamentosu’na temsilci gönderememesini sağlayacak. Yani, Kıbrıslı Türklerin, kuzeydeki seçimlerde olamadıkları kadar belirleyici olacakları bir Avrupa Parlamentosu seçiminden bahsediyoruz.

Bu seçim sürecinde ortaya çıkan toplumlar-ötesi ve partiler-ötesi federalist-çözümcü dinamik Kıbrıs’ın her iki tarafındaki statükoyu şimdiden sarsmış görünüyor. Eğer Kıbrıslı Türkler kitlesel bir şekilde seslerini sandığa yansıtırlar, ve Kıbrıslı Türk bir aday iki toplumun ortak oyları ile Avrupa Parlamentosu’na giderse, bu adanın her iki tarafında da siyasetin yapılış şekli geriye dönülmez bir şekilde değişecek. 

1 comment:

  1. Hello to everyone out here, I am here to share the unexpected miracle that happened to me … My name is Susan Christian , I live in London, UK. we got married for more than 9 years and have gotten two kids. thing were going well with us and we are always happy. until one day my husband started to behave in a way i could not understand, i was very confused by the way he treat me and the kids. later that month he did not come home again and he called me that he want a divorce, i asked him what have i done wrong to deserve this from him, all he was saying is that he want a divorce that he hate me and do not want to see me again in his life, i was mad and also frustrated do not know what to do, i was sick for more than 2 weeks because of the divorce. i love him so much he was everything to me without him my life is incomplete. i told my sister and she told me to contact a spell caster, i never believe in all this spell casting of a thing. i just want to try if something will come out of it. i contacted Dr Emu for the return of my husband to me, they told me that my husband have been taken by another woman, that she cast a spell on him that is why he hate me and also want us to divorce. then they told me that they have to cast a spell on him that will make him return to me and the kids, they casted the spell and after 24 hours my husband called me and he told me that i should forgive him, he started to apologize on phone and said that he still love me that he did not know what happen to him that he left me. it was the spell that Dr Emu casted on him that make him come back to me today, me and my family are now happy again today. thank you Dr Emu for what you have done for me i would have been nothing today if not for your great spell. i want you my friends who are passing through all this kind of love problem of getting back their husband, wife , or ex boyfriend and girlfriend to contact Dr Emu , if you need his help you can contact him through his private mail: emutemple@gmail.com or you can contact him through his website https://emutemple.wordpress.com/ fb page Https://web.facebook.com/Emu-Temple-104891335203341 and you will see that your problem will be solved without any delay.

    ReplyDelete